Jdi na obsah Jdi na menu
 


POŘADATELÉ

NERATOVICE

               ......serál turnajů NPV bude každý rok zahájen ve sportovní hale nohejbalového oddílu Neratovice.Nohejbalový oddíl vznikl poměrně později a to v roce 1992,kdy parta nadšenců z Neratovic a blízkého okolí chodila hrát na kurty do Mlékojed a v zimě do tělocvičny SOU.....V současné době hraje družstvo okresní soutěž na Praze západ.

********

 p7052935.jpg

 Old WANDERERS

 

......osada Old Wanderers je pořadatelem prvního letního turnaje,který již několik let pořádá ve státním svátku Cyrila a Metoděje na kurtech nedaleko Třebohostic.Historie osady sahá až do roku 1930 a od roku 1946 se zde hrál nohejbalový turnaj dvojic a o rok později čtveřic.Členové osady stáli i u zrodu Trampské ligy,která se hrála v letech 1953-1961...

Historie osady

Trampská osada Old Wanderers  (Staří Tuláci) alias Vandráci (zdomácnělé jméno osady u nohejbalistů  „jedeme hrát na Vandráky“) letos oslavuje již 83. výročí svého založení. Leží v dosud romatickém údolí  okolo potoku Vejmola, 20 km od Prahy,  v katastru obce Třebohostice – Škvorec s více než 100 členy.

V roce 1930 si místo oblíbili trempové z Prahy, kteří sem jezdili každou sobotu odpoledne stanovat. Hlavními jejich aktivitami byl sport (fotbal, nohejbal, volejbal, lední hokej, atletika, stolní tenis, kuželky aj.) a kulturní, zejména hudební vyžití. Nejdřív postavili jeden srub, který sloužil jako "osadní chata", poté se sruby začaly pomalu množit, v současnosti je jich k 50ti.

TSO OW se stala jedním z průkopníků nohejbalu, ve spolupráci s dalšími trampskými osadami založila „pražské nohejbalové mistrovství“, ve kterém pokračoval nohejbalový svaz. V tomto sportu dosáhla největších sportovních úspěchů. Pod hlavičkou ZPA Košíře se probojovala až do první národní ligy, tehdejší nejvyšší soutěže.

Na vybudovaných hřištích u osadní chaty budeme letos pořádat již 69. ročník nohejbalového turnaje. Udržujeme přátelské styky s blízkými osadami, Ervetem ze Škvorce, Hujarou a Old Winipegem z Babic, pravidelně k nám jezdí kamarádi ze Šacungu z Lensedel a další.

Za osm desetiletí existence osady, vzniklo několik hudebních uskupení  a protože nejenom sportem živ je tramp, ducha svého povznášíme jak v osadní chatě, tak i v třebohostické restauraci „U Dakona“, kde si rádi při kytarách zazpíváme.

Osadu za celou dobu trvání vedlo 7 šerifů. Byli to kamarádi: O. Ringelhán, F. Mašek, R. Hora, K. Celerin, Z. Klazar, J. Čech st., Vojta Strnad ml. a nyní je naším obětavým šerifem Jarda Čech junior. 

 

Díky tomu, že na osadu ještě nebyl zaveden elektrický proud, máme početnou základnu mladší generace, která pokračuje v úspěšných akcích a kamarádském životě osady Old Wanderers smile

***********

cssr-1982-001.jpg

 

T.O.ZAPOMENUTÝCH

S.K.LIBEŇ

.....T.O.Zapomenutých je nedílnou součástí nohejbalového oddílu Libně účastníka okresního přeboru Prahy západ.Nohejbalový oddíl vznikl v roce 1972 a v letech 1979-2008 patřil osadní turnaj mezi TOP turnaje.

**************

 majak-2012-071.jpg

osada MAJÁK

 

.....osada vznikla v roce 1929 v malebném údolí říčky Kocába nedaleko Štěchovic.Letošní turnaj veteránů bude již 25.ročníkem,který se na zdejších antukových kurtech uskuteční...

 

T.O. MAJÁK Praha, Kocába 193X

přidáno: 6. 2. 2010 3:27, autor: Náš Tramp   [ aktualizováno 12. 11. 2010 9:55 ]

Druhým tábornickým a osadnickým centrem se stalo údolí Kocáby – Hadí řeky. Dodnes zde žijí osady (v pořadí proti proudu) Kansas, Maják, Louisiana a Havran. Další osady výš proti proudu na Hadí řece jsou už mimo území Štěchovic, proto se zde o nich nezmiňujeme.

Ve třicátých letech dvacátého století postavila parta chlapců v místech dnešní osady MAJÁK na ostrohu Hadí řeky první chaty pod názvy Liberty a S. O. Maják. (S.O. = Sportovní Osada.)
Ke svému sportovnímu vyžití si zbudovali hřiště na louce, kterou jim dal k užívání štěchovický usedlík a kamarád Pepa Víšek. Zde se pořádaly turnaje ve volejbalu a nohejbalu a sportovní soutěž pro děti "UCU" (ukaž, co umíš).

Generačním vývojem postupně název Liberty zanikl. Dění osady Maják vedl dále sportovec – propagátor nohejbalu a šerif osady Sláva Pták.

Jedním ze stěžejních turnajů pořádáných na Majáku je nohejbalový Memoriál Slávy Ptáka za pravidelné účasti i extraligových hráčů.

Další pravidelnou akcí, kterou se utvrzují a rozšiřují vztahy mezi osadami v údolí Kocáby a Vltavy, je Trampská Vltavsko-Kocábská liga v nohejbalu a volejbalu, organizovaná společně.

Neodmyslitelnou součástí trampingu je trampská píseň. Mnoho trampských písničkářů i interpretů z této oblasti se uplatnilo i mimo táborové ohně, mimo žánr trampské písně.

Osada dnes:

Cestou proti toku Kocáby po obnovené asfaltové cestě dojdete po 3 kilometrech na první z řady osad - na Maják. Nejprve spatříte louku s osadní chatou a poté dvě antuková hřiště, která tvoří přirozený střed dění na osadě. Osada se prostírá od "Růžičků" až za splav v zatáčce cesty a po obou stranách Kocáby. Pokud se vydáte přes vodu do strmé stráně - můžete kromě krásné vyhlídky na celou osadu nalézt i pomníček "U Svojsíka". Na druhé straně lze vystoupat na "Smrtku" - hřeben vedoucí až na Masečín. Život na osadě probíhá přes den na hřištích - volejbal, nohejbal, tenis a v některých večerech u táborového ohně u osadní chaty. Nejživěji je ve dnech pravidelných turnajů, které osadníci sami organizují pro sebe i pro příchozí.

*****************

pb034402.jpg

 

TJ PANKRÁC

...posledního účastníka NPV snad ani není třeba představovat díky jednomu z nejpopulárnějších turnajů u nás Poslední smeči.Oddíl se věnuje i kategorii veteránů,pro které jako jeden z mála pořádá i turnaje nad 60 let.Pro poslední turnaj poháru veteránů jsme si nemohli přát důstojnější prostředí.Součástí turnaje je předání  cen pro prvních devět nohejbalistů celkového pořadí grand prix..

*************